Organik Yumurta Hakkında

 

Yaşamımız boyunca sağlıklı gelişmemiz ve büyümemiz için tükettiğimiz yumurta; vücudumuzun günlük ihtiyacı olan birçok vitamin ve protein içeren bir besin deposudur.

Besin değerlerinin ne kadar yüksek olduğunun en belirgin göstergesi, dış ortamda uygun sıcaklık ve nem sağlandığında, Organik Yumurtadan 21 günlük süre içerisinde civciv elde edilmesine olanak tanımasıdır.

Organik Yumurta kalorisi oldukça düşük, yüksek oranda esansiyel aminoasitler ve yağ barındıran bir besindir. Aynı zamanda vücudumuzun çok ihtiyaç duyduğu Fosfor ve Demir yüksek oranda bulunurken, Vitamin C, Karbonhidrat kalsiyum oranı düşüktür.

 

Doğal Besi Organik Yumurtası Nedir?

 

 

İçinde hiçbir kimyasal ya da yapay madde bulunmayan yemlerle ve doğanın sunduğu doğal besinlerle beslenen, doğada serbest dolaşan ve doğasına uygun şartlarda yaşayan ve doğal döllenme yöntemleri ile üreyen tavuklardan elde edilen Organik Yumurtalara doğal besi Organik Yumurtası denir ve İrem Hanım Organik Ürünleri sizler için en doğal ortamlarında üretir ve yetiştirir.

 

Doğal Besi Organik Yumurtası Neden Sağlıklı?

 

İrem Hanım Çiftliği Doğal besi Organik Yumurtaları, seri (sanayi tipi) üretim mahsulü olmadığı için daha lezzetli ve daha sağlıklıdır. Tavuklarımız tamamen doğal hayatlarını idame ettirip bu şekilde yumurtlamakta olduğundan ürettiğimiz Organik Yumurtalarda da her hangi bir kimyasal artık bulunmamaktadır.

 

Doğal Besi Organik Yumurtası Nasıl Ayırt Edilir?

 

Doğal besi Organik Yumurtası ile diğer üretim Organik Yumurtalar aynı ırk tavuklar kullanılarak üretildikleri için Organik Yumurta kabuğu rengi ve yapısal olarak birbirine yakındır. Fazla dikkatli bakılmadığında fark edilmesi zordur. Zira seri üretim yapan Organik Yumurta üreticileri ile benzer olan tek yanımız aynı ırk tavukları kullanmamızdır. Ancak bizim tavuklarımızın beslenme şekli, doğal yaşam alanları ve döllenme şekillerinde farklılıklar olduğundan, doğal besi üretim Organik Yumurtaları daha sağlıklı ve lezzetlidir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere iki Organik Yumurta arasındaki farkı tadarak kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Dış Yapısı:

İrem Hanım Çiftliğinde doğal beslenen tavukların Organik Yumurtalarının dış kabukları, birbirinden farklı olur. Bunun sebebi ise hepsinin beslenmelerinin aynı tarzda olmamasıdır. Örnek vermek gerekirse: Tavuk, 2-3 gün çok ot yemiş ise, Organik Yumurtasının kabuğu beyazımsı bir renkte olur. Başka bir gün, böcek ve türevlerini fazla yediği takdirde ise Organik Yumurtasının kabuğu sarımtırak bir renk alır.

Fabrikasyon tavuk kümeslerinde, Organik Yumurta kabuklarının renkleri arasında nerdeyse hiç fark yoktur. Bu durum da, bütün tavukların aynı besini almasını açıklar.

Organik Yumurtanın Kıvamı:

İrem Hanım Çiftliğinde doğal yemle beslenen tavuğun Organik Yumurtası, jöle kıvamındadır. Diğeri, tavaya kırıldığında direkt olarak dağılır. Piştiğinde ise Organik Yumurta daha yoğunluklu olur. Bu durumu, Organik Yumurtayı elinize aldığınızda, doğal Organik Yumurta küçük dahi olsa, diğer Organik Yumurtalardan kütle olarak daha fazla olması sebebiyle kolayca fark edersiniz.

Kokusu:

Pişme sürecinde margarinin, tereyağı kokusu karıştığı için pek fark edilemese de o müthiş kokusunu verir. Sıvı yağda pişirildiğinde ise bazı insanları rahatsız eden Organik Yumurta kokusu, doğal beslenen İrem Hanım Çiftliği tavuklarında olmaz.

Renk Farkı:

Kümes tavuklarında bilindiği üzere fenni yani karma yem kullanılır. Bu tür yemlerin içinde, fazla miktarda katkı maddesi ve kimyasal madde vardır. Ayrıca ne yazık ki, renklendirici maddeler de bulunur. Bu maddeler Organik Yumurtanın sarısının rengini değiştirir ve bu durum da insanları yanıltır. Bu nedenle insanlar aldıkları Organik Yumurtalarda, kümes tavuklarının Organik Yumurtasının sarısından daha koyu bir sarı beklemektedir.

 

İrem Hanım Çiftliğinde Tavuklar Nasıl Besleniyor?

Kendi arazilerimize ve Bakanlık sertifikalı temin ettiğimiz buğday, mısır, arpa, çavdar, yulaf türevi tahıllarla tavuklarımızın yemini hazırlıyoruz. Bunun yanı sıra İrem Hanım çiftliğindeki tavuklarımız, serbestçe dolaştıkları alanlarda kendi buldukları doğal besinlerle, yonca vb. otlarla besleniyor.

Besinlerin içinde katiyen, doğal olmayan bir yem bulunmamaktadır.

Çocuklarda boy uzamasını sağlayan asıl etmen kalsiyum ve D vitamininin birlikte alınması. Bu iki besin maddesi boy uzamasında birlikte önemli bir rol oynuyor. Zengin kalsiyum kaynaklarının yanına, D vitamini içeriği yüksek olan gıdalar da takviye edilmeli. Balık yağı kalsiyum emilimini desteklerken, D vitamininden zenginleştirilmiş olan süt, peynir ve Organik Yumurta da tercih edilebilir. D vitamininin en zengin kaynağı güneş ışığı. Güneşten yeteri kadar faydalanamayan çocuklarda istenilen seviyede boy uzaması sağlanamıyor.

Tavukların Atası

Tavukların 150 milyon yıl önce yaşadığı kabul edilen Archaeopteryx adlı yarı sürüngen ve yarı kuş özelliğinde olan canlıdan evrim yoluyla meydana geldiği sanılmaktadır.

 

Bir Tavuk Kaç Organik Yumurta Verir?

Günümüz ticari hibrit tavukları bir senede 300 adete yakın Organik Yumurta verir.

 

Tavuklar Bir Organik Yumurtayı Ne Kadar Bir Süre İçerisinde Meydana Getirir?

Organik Yumurtanın, yumurta kanalına düşüp yumurtlanmasına kadar geçen zaman yaklaşık 22-26 saattir.

 

 

İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurtaların Faydaları:

 • Organik Yumurta, içeriğindeki lutein maddesi sayesinde görme azlığına yol açan maküler dejenerasyonu aza indirir.
 •  İçerdiği kolin ile hafızayı güçlendirir ve öğrenme kapasitesini artırır.
 • Asetilkolini artırır.
 • Organik Yumurta sarısı kalsiyumdan ve karotenoidlerden zengindir.
 • Çinko içeriği yüksektir.
 • Magnezyum içeriği yüksektir; bu nedenle migren, fibromiyalji gibi rahatsızlıklara faydası oldukça çoktur.
 • Antioksidan ve antienflamatuvardır.
 • Omega-3 açısından zengindir.
 •  A, D, K vitaminleri, demir, selenyum, riboflavin ve niasinden zengindir.

 

Organik Yumurtanın Besin Değerleri:

Çoğumuz Organik Yumurtanın yüksek protein oranına sahip bir besin olduğunu bilir. Bunun yanı sıra Organik Yumurta A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan Organik Yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. Organik Yumurta içeriğindeki kolin maddesi ile beynin gelişiminde de önemli bir rolü vardır. Uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocukların her gün bir adet Organik Yumurta yemesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca Organik Yumurtanın içeriğinde bulunan losin amino asidinin, yağ yakmak için çok faydalı olduğu ispatlanmıştır. Kahvaltıda haşlama Organik Yumurta yemek zayıflamaya da yardımcı oluyor.

 

Protein

Organik Yumurta proteinin biyolojik değeri tamdır (%94). Bu nedenle uzmanlar Organik Yumurtayı diğer gıda maddelerindeki protein kalitesini ölçmek için standart bir değer olarak kullanırlar. 60 gr ağırlığındaki Organik Yumurta ile insanın günlük hayvansal kaynaklı protein gereksiniminin ¼’ini karşılanmış olur.

 

Organik Yumurta Tok Tutar

Sabah kahvaltıda yenen Organik Yumurta bağırsaklarda uzun süre kaldığından tok tutar. Organik Yumurta besin değeri yüksek, enerji değeri çok düşük olup (75-80 kalori) tokluk hissi yarattığı halde, fazla kalori yüklemez.

 

 

 

 

Kaç Tane Organik Yumurta Yiyebilirim?

Günlük tüketeceğiniz Organik Yumurta sayısı şu kadardır diyemeyiz. Ancak her gün bir Organik Yumurta yemenizi önerebiliriz. Yiyebileceğiniz Organik Yumurta sayısı sağlık durumunuza, gıda tüketim tercihlerinize ve hayat standardınıza bağlıdır.

 

Haşlama

3. dakikada hafif pişmiş Organik Yumurta sarısı ve katılaşmış beyaz.

4. Dakikada hafifçe katılaşan Organik Yumurta sarısı ve katılaşmış beyaz.

5. Dakikada katılaşmış Organik Yumurta sarısı ve beyazı.

6. Dakikada kaynama ile hafif Organik Yumurta sarısı.

7. Dakikada pişmiş Organik Yumurta.

Organik Yumurta Haşlarken Çatlamaması İçin Ne Yapılır

Organik Yumurtalar oda sıcaklığında olmalı ve ocağın normal ısı ayarında haşlanmalıdır. Buzdolabından alınıp haşlanan Organik Yumurtalar çoğunlukla çatlar. Bu nedenle Organik Yumurta haşlarken çatlamaması için, Organik Yumurtalar önceden buzdolabından çıkarılmalı ve oda sıcaklığına gelmesi için bir müddet bekletilmelidir.

 

Rafadan Organik Yumurta:

Ocak üzerindeki cezveye yeterli miktar su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, Organik Yumurta suyun içerisine yavaşça bırakılacak. Cezvede ki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, saate bakılacak ve bir yere not edilecek. 2 Dakika sonra, ocak söndürülecek.

Cezvedeki Organik Yumurta soğuk su ile soğutulacak. Şayet mutfakta saatiniz yoksa kaynayan su içerisine Organik Yumurtayı bıraktıktan sonra, 1001’den başlayarak 1100’e kadar rakamlar sayılacak ve ocak söndürülecek.

Her iki süre sonunda, akları az pişmiş ve sarısı pişmemiş rafadan Organik Yumurtanız hazır. Tercihler farklı olduğundan dolayı, rafadan Organik Yumurta kıvamı da farklı olacaktır. O yüzden rafadan Organik Yumurta haşlama süresi olarak, 2 dakika ile 4 dakika arasında seçim yapmanız gerekiyor. Ayrıca, Organik Yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini hatırlatırız.

Katı Organik Yumurta:

Ocak üzerindeki cezveye yeterli miktarda su konulacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, Organik Yumurta cezvenin içerisine yavaşça bırakılacak. Cezvedeki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, saate bakılacak ve bir yere not edilecek. 12 dakika sonra ocak söndürülecek. Cezvedeki Organik Yumurta soğuk su ile soğutulacak.

Süre sonunda, akı ve sarısı tam pişmiş katı Organik Yumurtanız hazır. Katı Organik Yumurta kıvamının ne yazık ki, tercih imkânı yok. Katı Organik Yumurta haşlamada alt süre, 12 dakika oluyor. Ayrıca, Organik Yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız.

 

 

Çiğ Organik Yumurta Tüketimi

Çiğ Organik Yumurta tüketiminde ciddi sağlık riskleri bulunur. Çünkü salmonella bakterileri sıcaklıkla birlikte önemli oranda etkinliklerini kaybederler, Organik Yumurtalar tüketimden önce pişirilmelidir.

Kırık Organik Yumurta Tüketimi

Kırık Organik Yumurtalar her zaman salmonealla ya da diğer zararlı mikroorganizmalar tarafından kontaminasyon (mikroorganizma bulaşımı) riski taşır. Bu Organik Yumurtalar tercihe bağlı olarak derhal kullanılmalıdır.

Çift Sarılı Organik Yumurta Tüketimi

Çift sarılı Organik Yumurtalar genelde genç tavuklar tarafından meydana getirilir. Üreme sistemlerinin olgunlaşmasıyla birlikte ovulasyon (yumurtlama) hızla meydana gelmekte ve foliküllerde birlikte olgunlaşan iki Organik Yumurtanın infindubuluma (Organik Yumurta kanalı) birlikte gelmesi sonucu oluşmaktadır. Bu durum, iki Organik Yumurta sarısının kombine bir şekilde tek Organik Yumurta kabuğunda oluşumuna neden olmaktadır. 3 ya da 4 sarılı Organik Yumurtalar ise çok nadiren görülür.

 

Organik Yumurta Sarısı

Organik Yumurta sarısı Organik Yumurtanın en besleyici ve kuru maddesi en yüksek kısmıdır. Lesitinin varlığı Organik Yumurtanın kan yapıcı özellik sağlamaktadır. Organik Yumurta sarısının rengi; genotip, yaş, yemdeki lisin düzeyi, yetiştirme sistemi, yağlar, antioksidanlar, vitamin A ve kalsiyum tüketiminden etkilenmektedir. Organik Yumurta sarısının renginin koyu ya da açık olması Organik Yumurtanın besin değeri üzerine herhangi bir etkisi yoktur.

Organik Yumurta Akında Tel Tel ya da Kılçık Gibi Beyaz Parça

Bu Organik Yumurta akının normal içeriğidir ve şalaza olarak adlandırılır. Şalazanın bileşiminde protein ve antibiyotik yapılı lisozim maddesi bulunur. lisozim Organik Yumurta içine giren bakterilerin parçalanarak Organik Yumurtanın bozulmasını önler.

 

 

Organik Yumurtanın Büyüklüğü

Organik Yumurtanın büyüklüğü, genetik yapıya, yumurtlama devresi, tüy dökümünün etkisi, yumurtlama döngüsü, yemin bileşimi ve çevre koşullarına bağlı olarak değişir. Sıcak havalarda Organik Yumurtalarda küçülme gözlenir. Yumurtlama devresi başlangıcında ise Organik Yumurtalar daha ufaktır. Tüy dökümünden sonraki ikinci verim döneminde Organik Yumurtalar irileşir. Yemin protein ve linoleik asit kapsamı Organik Yumurta büyüklüğü üzerine etki eder.

 

Organik Yumurtalardaki Kabuk Rengi Farklılıkları

Kabuk renginden, kabuğun meydana getirildiği uterus(rahim)’den salgılanan pigmentler sorumludur. Aracuana ırkı tavuklarda ise Organik Yumurta kabuğu mavi yeşil renktedir. Kulak lobu beyaz olan tavuklarda Organik Yumurta kabuğu beyaz, kulak lobu kırmızı olanlarda ise Organik Yumurtalar kahverengidir. Organik Yumurta kabuk rengi beyaz veya kahverengi olanlar arasında besleyici değer olarak farklılık yoktur.

Kabuktaki Por Sayısı

Organik Yumurtada yaklaşık olarak 7500 ile 17000 adet arasında çok küçük delikler (porlar) bulunur. Porlar Organik Yumurtanın çevresi ile gaz ve nem alışverişi yapmasına olanak tanır. Sayıca küt ucunda daha fazla bulunurken sivri uçta seyrek bulunur.

Organik Yumurta İçerisindeki Hava Boşluğu

Hava boşluğu Organik Yumurtanın küt ucunda bulunur ve iki kabuk altı zarlarının birbirinden ayrılmasıyla oluşur. Hava boşluğunun büyüklüğü, Organik Yumurtanın tazeliğini belirlemede bir ölçüttür.

Organik Yumurtanın Tazeliği

Organik Yumurtanın kalitesi kırılarak ve iç kalite özelliklerine bakılarak anlaşılır. Kırmadan yapılacak en iyi test Organik Yumurtayı kaynamış suya koymaktır. Eğer Organik Yumurta batıyorsa taze, yüzüyorsa bayat olabilir.

Depolama

Avrupa Birliği düzenlemelerine göre maksimum depolama süresi yumurtladıktan sonra 28 gündür.

Organik Yumurta Depolamanın En İyi Yolu

Organik Yumurta oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında ise 1 ay süre ile sağlıklı bir şekilde saklanabilir. Organik Yumurtanın yüksek kalitede stabilizasyonunda en basit depolama yolu, satın alındıktan hemen sonra orijinal kartonunda buzdolabında saklamaktır. Karton su kayıplarını ve Organik Yumurta tadını diğer gıdalardan koku çekmesine engel olacak şekilde korumaktadır. Buzdolabında özellikle Organik Yumurtalar için tasarlanmış bölümlere Organik Yumurtaları koymak tavsiye edilmemektedir. Zira Organik Yumurtalar bu tür yerlere konulduğunda, Organik Yumurtaların zarar görmesi adına riskler taşımaktadır. Organik Yumurta kabuğu yüzeyinde yaklaşık 17 bin gözenek bulunmaktadır ve bu gözenekler içerisinden Organik Yumurta, içerisine koku ve tat çekebilmektedir. Bu nedenle Organik Yumurtaların karton ya da kutu içerisinde saklanması onları taze tutar.

 

İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurtası neden diğer Organik Yumurtalardan pahalı?

Seri Organik Yumurta üreticileri onlarca tavuğu tek bir kafes içerisine kapatarak, tavuklara resmen eziyet ederek çeşitli kimyasallar ile tavukları şişirerek tavuklardan %100′e yakın verim alıyorlar. İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurta üretiminde ise tavuklarımızı doğal yollarla döllüyoruz ve tavukları doğal yaşam alanlarında özgür olarak bırakıyoruz. Tavuklarımızdan iki Organik Yumurta daha fazla alabilmek üç-beş kuruş daha fazla kazanabilmek için kimyasallar ile şişirmiyoruz. Bu nedenle bizim tavuklarımız %65-70 verimle yumurtluyor. Ayrıca seri üretim Organik Yumurtada firmalar geniş pazarlarının imkânları ile sürümden kazanıyor. Doğal besi Organik Yumurtası ile halkımızın tanışıklığı yeterli düzeyde olmadığından butik üretimle İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurta üretip günlük iç pazara sunuyoruz. Bu sebeple fiyat farkı oluşuyor. Biz ise elimizden gelen tüm imkânları kullanarak kendi üretimimiz doğal besi Organik Yumurtalarını iç piyasanın altında bir fiyata satmaya çalışıyoruz.

Çocuklarda Organik Yumurta Tüketimi

Altı aylık olana kadar sadece anne sütü ile beslenmiş bir bebeğe yoğurt, meyve suyu, sebze çorbasının ardından ek gıda olarak Organik Yumurta sarısı verilmeye başlanır. 1 çay kaşığı kadar(1/4 Organik Yumurta sarısı), iyi haşlanmış Organik Yumurta sarısı, çorbaların ya da sütünün içine katılarak verilir ve 3 günde bir miktarı arttırılabilir. Dolayısıyla bebek 15 gün sonra tam Organik Yumurta sarısı alır. Daha sonra Organik Yumurta, beyazı ile verilmeye başlanır. Yine Organik Yumurta beyazı da ¼ tam Organik Yumurtanın beyazı olarak sarısıyla beraber verilmeye ve 3 günde bir miktarı arttırılır. Sekiz aydan sonra bebek günde 1 adet Organik Yumurta yemelidir. Bebeğe verilen Organik Yumurta taze olmalı ve iyi pişirilmelidir. Pişirme ile Organik Yumurtanın sindirimi kolaylaşır. Çiğ Organik Yumurta B vitaminlerinden biotinin vücut tarafından kullanılmasına engel olduğundan zararlıdır. Ancak, uzun süre pişirildiğinde de lezzeti azalmakta ve sarısının etrafında oluşan yeşil halka kötü bir görünüme ve kötü kokmasına daha da önemlisi besin değerinin azalmasına neden olmaktadır. Bunları önlemek için, bebeğin tüketeceği Organik Yumurta yıkanır, hafif buharlaşmaya başlayan ancak kaynamayan suda, 8-10 dakika kaynatılır ve derhal soğuk suya tutularak soğutulur. Organik Yumurta, bebeklere süt, çorba gibi yiyeceklerle karıştırılarak ya da omlet yapılarak ve ıspanak, kabak, domates, patates gibi sebzelerle pişirilerek de çocuğa yedirilebilir. Bunun için önce sebzeler yıkanır, doğranır ve pişirilir. Pişmesine yakın içine Organik Yumurta kırılır. Organik Yumurta, çökelek ya da peynirle karıştırılarak pişmiş makarnaya eklenir. Böylece besleyici değeri yüksek ve görece ucuz yemekler elde edilir.

 

Yaşlılarda Organik Yumurta Tüketimi

ABD'de yapılan bir araştırma, Organik Yumurta sarısındaki lutein ve zeaksantinin gözlerde ortaya çıkan yaşla ilgili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğini ortaya koydu.

Araştırma Organik Yumurta sarısında bulunan lutein ve zeaksantinin, 50 yaşın üzerindeki kişilerin görme bozukluklarının iki önde gelen nedeni olan yaşla ilişkili dejenerasyon ve katarakta karşı koruyucu etki gösterdiğinin belirlendiğini vurguladı.

"Katarakt tedavi edilebilirken, yaşlılıkla ilgili ortaya çıkan gözlerdeki dejenerasyon körlüğe kadar gidebiliyor. Bu yüzden dejenerasyona karşı korunmak büyük önem taşıyor. Bu açıdan diyetlerdeki lutein ve zeaksantin miktarını artırmak gerekiyor. Lutein ve zeaksantin, sebzelerde de yoğun miktarda bulunuyor, ancak Organik Yumurta sarısındaki bu maddeler, daha kolay ve verimli bir şekilde emiliyor." 
 

Göz sağlığındaki rolleri dışında Organik Yumurtanın, kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da iyi geldiğini vurgulayan uzmanlar, Organik Yumurtanın Alzheimer hastalığına karşı da önleyici etkisi bulunduğunu söyledi. 

Biliyor muydunuz?

 • Kalori değeri oldukça düşük olan Organik Yumurtanın bir adetindeki kalori değeri 80’dir ve bunun %80’i sadece sarısındadır.
 • Organik Yumurta yüksek ısıda sülfürik asit çıkaran bir besin olduğu için on dakikadan fazla haşlanması önerilmiyor.
 • Katı şekilde haşladığınız Organik Yumurtaları 1 hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.
 • Kahvaltıdan kalan haşlanmış Organik Yumurtanızı dolaba kaldırıp diğer Organik Yumurtaların yanına koyduğunuzda, pişmiş olan Organik Yumurtayı diğerlerinden ayırmak için şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz:

Düz bir zeminde Organik Yumurtanızı kendi etrafında hızlıca döndürün eğer düzgün bir biçimde dönüyorsa pişmiş demektir.

 • Organik Yumurtalarınızı haşlarken kabuğunun çatlamaması için haşlamadan 30 dakika önce buzdolabından çıkarın.  Haşlama suyuna 1 tatlı kaşığı kadar sirke ekleyerek de çatlamasını önleyebilirsiniz. Organik Yumurtaların çatlamaması için, pişireceğiniz kabın içine ters çevrilmiş bir fincan tabağı koyarsanız çatlamalarını önlersiniz ya da haşlarken suyun içerisine 1 – 2 adet kürdan atın.
 • Organik Yumurtayı 10 dakikadan fazla kaynattığınızda, Organik Yumurtanın sarısı yeşile döner.
 • Haşlanmış Organik Yumurtayı kolayca soymak için hafifçe düz bir zemine vurup, çatlaklar oluşturun. Soymadan önce kısa bir süre soğuk suda tutmayı unutmayın.
 • Buzdolabında sakladığınız, İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurtalarının yanında soğan, peynir gibi kokusu yoğun besinler bulundurmayın. Gözenekli bir yapıya sahip olan Organik Yumurta kabuğu, kokuları içine çeker.
 • İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurtaları ile hazırladığınız omletin tavaya yapışmaması için, önce tavayı ocağa koyup iyice ısıtın sonra yağı döküp kızdırın. Daha sonra karışımı tavaya alın ve ocağın altını kısın.
 • Akını kullandığınız Organik Yumurta sarılarını birkaç gün saklayabilmek için, fincan gibi bir kaba alarak üstünü örtecek kadar su koyarak buzdolabında saklayın.
 • Katı Organik Yumurtayı 10 dakikadan fazla haşlamayın ki demir minerali kaybolmasın.
 • Organik Yumurtalı bulaşıkları ılık suyla yıkamak işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır.
 • Taze Organik Yumurtanın akı berrak, sarısı ise yuvarlak olur.
 • Organik Yumurtalar alüminyum kapta çırpılırsa siyahlaşma görülebilir, bunun yerine porselen ya da çelik kaplarda hafif ısıtılarak çırpılırsa hem çok daha fazla kabarır, hem de kararmaz.
 • Organik Yumurtanın akı ile sarısını elimizde ayırmak her zaman iyi sonuçlar vermeyebilir. Organik Yumurtaların akını sarısından düzgün şekilde ayırmak için küçük bir huninin içine Organik Yumurtayı yavaşça kırın. Organik Yumurta sarısı üstte kalırken, akı altta kalacaktır.
 • Çılbır yaparken, suya mutlaka birkaç damla sirke atın. Böylece, Organik Yumurtanın akının dağılmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca, Organik Yumurtalarınızı haşladıktan sonra, kabuklarını soymakta zorlanıyorsanız soğuk suya batırıp, bu işlemi de kolaylaştırmış olursunuz.
 • İrem Hanım Çiftliği’nden evlerinize gelen Organik Yumurtaları karton kaplarından çıkarmadan buzdolabında muhafaza ederseniz, Organik Yumurtalarınızın kullanım ömrünü 3 hafta daha uzatmış olursunuz. Açık bir şekilde Organik Yumurta rafına koyulan Organik Yumurtalar, birkaç günde tazeliğini yitirebilir.
 • Haşladığınız Organik Yumurtalarınızı keserken zorlanıyorsanız, kullanacağınız bıçağı önceden sıcak suya koyup ıslatın, daha sonra Organik Yumurtalarınızı kesin; böylece Organik Yumurtalarınızı daha düzgün, dağılmadan ve parçalanmadan kolayca dilimleyebilirsiniz.
 • Organik Yumurta kırdığınız zaman, kırılan kabuğunun parçaları kabın içine düşebilir. Kabın içinden kırıkları almak için kaşıkla deneme yapsanız bile sonuç başarısız olur. Oysa Organik Yumurta kabuklarını toplamanın en iyi yolu, kaba bir parça ekmek atıp kabukları onunla toplamaktır. Organik Yumurta kabukları ekmeğe yapışır.
 • Organik Yumurtaların daha uzun süre dayanması için bir tencere kaynar su hazırlayın. Sonra Organik Yumurtaları 5 saniye için suya atın ve çıkarın. Sakın 5 saniyeyi geçmeyin.
 • Satın aldığınız Organik Yumurtalar çok taze ise, serin bir yerde bir hafta, buzdolabında 3 hafta saklanabilir. Organik Yumurta mutlaka ışık olmayan bir yerde saklanmalıdır.
 • Buzdolabında sakladığınız Organik Yumurtanın bozulmaması için Organik Yumurtanın sivri kısmı alta gelecek şekilde buzdolabının Organik Yumurtalık kısmına yerleştiriniz. Böylece Organik Yumurta sarısı yerinden oynamayacağından Organik Yumurtayı 10-15 gün saklayabilirsiniz.
 • Organik Yumurtaların yıkanarak saklanması doğru değildir. Çünkü Organik Yumurtanın üzerindeki koruyucu tabakayı yok eder, zararlı mikro organizmaların Organik Yumurtanın kabuğundan içeri girmesini sağlar. Bu nedenle Organik Yumurtalar, sadece kullanıldığı zaman yıkanmalıdır.
 • Artan Organik Yumurta sarılarını omlet yaparak veya et, balık dilimlerinin üzerine sürerek değerlendirebilirsiniz.
 • Organik Yumurtalarınızı alırken, çatlak olup olmadığına, muhakkak dikkat edin ve çatlaksa kesinlikle almayın. Organik Yumurta buzdolabında çatlamışsa 48 saatten fazla beklemeyin, kullanın. Çatlamış Organik Yumurtayı saklamanın en iyi yolu, Organik Yumurtanın çatlak yerlerine limon suyu sürmektir.
 • Hazırladığınız kekin daha çok kabarmasını istiyorsanız İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurtalarını dolaptan çıkarttıktan sonra Organik Yumurtanın sıcaklığının oda sıcaklığına düşmesini bekleyin. Dolaptan çıkan Organik Yumurta soğuk olduğu için daha az kabarır.
 • Buzdolabında bir hafta bekletilmiş organik Organik Yumurta, oda ısısında bir gün bekletilmiş Organik Yumurtadan daha tazedir.
 • Organik Yumurta kabuğunda 17.000 adet küçük delik bulunur. Organik Yumurta uzun süre bekletilirse su ve karbondioksit kaybı nedeniyle ağırlığı azalır. Taze ve bayat Organik Yumurtaları ağırlığından da test edebilirsiniz.
 • Organik bir yumurta %10 tuzlu suya (yarım litre suya 60 gr tuz) atılacak olursa taze Organik Yumurta dibe çökerken, bayat Organik Yumurta yüzeyde kalır.
 • Taze Organik Yumurta kırıldığında Organik Yumurta akı ve sarısı tamamıyla yayılmaz ve birbirine karışmaz. Ayrıca Organik Yumurta sarısı yüksek görünümdedir.
 • İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurtaları tahıl grubundaki besinlerle tüketilmesi ile (makarnaya kırılırsa, hamur işlerinde kullanılırsa vb.) protein kalitesini arttırmış olursunuz.
 • Kek yapımında kullanılan olmazsa olmaz malzemelerden biri olan İrem Hanım Çiftliği Organik Yumurtaları, kekinizin kabarmasına doğal olarak yardımcı olur. Bunu Organik Yumurtaların akında bulunan proteinlerin fom oluşturucu özelliği ile meydana getirir.
 • Organik Yumurtalarımızı sütlü tatlılarınızda ve çorba yapımında kullandığınız takdirde Organik Yumurta içerisinde bulunan proteinler ısı ile karşılaşarak katılaşır ve koyu bir kıvam alır. Bu sayede İrem Hanım Organik Yumurtaları yemeklerinize lezzet, vitamin ve güzel bir görünüm kazandırır.
 • Zemine düşen Organik Yumurtalar, tuz dökülerek kolayca temizlenebilir.

 

 

www.iremhanimciftligi.com.tr